Ulkoasiainvaliokunnan puheenjohtaja Mika Niikko (ps) mukaan tarvitaan lisää konkreettisia toimia koronaviruksen leviämisen estämiseksi.
Niikon mukaan koronavirusta ei tulisi vähätellä. Avoin tiedotus ja selkeät ennaltaehkäisevät toimenpiteet rajoittavat sekä viruksen leviämistä että siitä kasvavaa huolta tehokkaasti.
Useat maat toimivat asiassa jo päättäväisesti. Kouluja suljetaan, suuria yleisötilaisuuksia kielletään, liikkumista rajoitetaan ja sairaat eristetään.
Viruksen leviäminen Kiinasta Suomeen saatiin pysäytettyä, kun matkustussuositukset muutettiin. Samoin tulisi toimia myös muiden epidemiamaiden kohdalla. Päivittäiset lennot Milanosta jatkuvat, vaikka Suomessa on havaittu jo useita Italiasta lähtöisin olevia tartuntoja. Myös muilta epidemia-alueilta saapuu virtanaan matkustajia. Suoria lentoja ilman varotoimia.
Niikko toivoo altistumisriskissä olleiden testaamista nykyistä matalammalla kynnyksellä.
"Riskialueelta palaavat ihmiset tarvitsevat tarkempia ohjeita, kuinka toimia vastuullisesti. Lisäksi heidät tulisi testata ennen paluuta työpaikoille ja kouluihin.”
Onko suhteiden palauttaminen Venäjään mahdollista?
su 07.09. 18:20Luonto ja sen velvoittavuus
pe 29.08. 10:51Trump lakkautti heti valtaan tultuaan USA:n trotskilaiskommunistiset värivallankumousinstituutiot eli CIA:n "hyvispeitejärjestöt" USAID:n, NED:n ja USIP:n
to 28.08. 17:46Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?
to 24.04. 11:23Espoossa torjutaan segregaatiota - 25% vieraskielisiä
to 03.04. 19:38