Kansanedustaja Vilhelm Junnilalta (ps) kaksi lakialoitetta

Ajoneuvoveron maksaminen pienemmissä erissä sekä helpotusta metsästyslupien kriteereihin

Kotimaa to 19.12.2019 00:56
Vilhelm Junnila (ps). Kuva: Youtube

Perussuomalaisten kansanedustaja ja valtiovarainvaliokunnan jäsen Vilhelm Junnila jätti keskiviikkona eduskunnan allekirjoitettavaksi kaksi lakialoitetta.

Junnila ehdottaa muutettavaksi ajoneuvoverolain 18 §:ää, jotta veron maksuerien maksimimäärää voisi nostaa kahteentoista ja luopua eräkohtaisesta maksutapalisästä.

"Pienituloisten taloudenhallinta helpottuisi, jos ajoneuvovero olisi mahdollista maksaa pienemmissä erissä. Maksuerien rajoittamista neljään ei voida nykypäivänä pitää perusteltuna, koska maksut käsitellään pääsääntöisesti automaattisesti. Siksi Liikenne- ja viestintäministeriön vaatima kolmen euron maksutapalisä on myös perusteeton", Junnila toteaa.

Lisäksi hän ehdottaa muutettavaksi metsästyslain 27 §:ää, jotta valkohäntäpeuran metsästykseen voisi saada pyyntilupia ilman nykylain vaatimaa 500 hehtaarin yhtenäistä maapinta-alaa.

"Lakimuutoksella parannettaisiin metsästyslain 26 §:ssä mainittua metsästysmahdollisuuksien tasapuolista jakaantumista maanomistajien ja metsästysyhdistysten välillä. Muutoksella mahdollistetaan myös valkohäntäpeurojen metsästyksen kohdistaminen sellaisille alueille, joissa liikenneturvallisuus on vaarantunut tai joissa valkohäntäpeurojen aiheuttamat maa- ja metsätalousvahingot ovat suuria", Junnila kertoo.

Lakimuutoksella ei tavoitella metsästysyhdistyksille myönnettyjen lupien vähentämistä, vaan lupien lisäämistä suuremmalle metsästäjäjoukolle. Valkohäntäpeuran metsästämiseen edellytettäisiin edelleen metsästyslain mukaista pyyntilupaa.

Junnila aikoo viedä aloitteet eteenpäin helmikuussa.

 

Jukka Rahkonen to 19.12. 00:56

Pääuutiset

blogit

Mikko Paunio

Matt Goodwinin uusimmat shokkiluvut Ison Britannian väestönvaihdosta

to 03.07. 14:24

Juha Ahvio

Paavi Leo XIII:n linja

su 25.05. 22:15

Tapio Puolimatka

Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?

to 24.04. 11:23

Henna Kajava

Espoossa torjutaan segregaatiota - 25% vieraskielisiä

to 03.04. 19:38

Petteri Hiienkoski

Uhraavatko globalistit seuraavaksi Suomen?

su 12.01. 00:48

videot