Itävallan poliisi nappasi Wienissä kiinni ISIS-terroristin - yritti suistaa pikajunaa raiteilta

Hän on opiskellut Wienissä sekä työskennellyt turvallisuusalalla ja päässyt siinä yhteydessä käsiksi muun muassa suurten kauppakeskusten pohjapiirustuksiin.

Ulkomaat ke 27.03.2019 15:11

Itävallan poliisi nappasi Wienissä kiinni fanaattisena islamilaisen valtion ISIS:n kannattajana tunnetun irakilaisen, joka yritti syöstä Saksassa lokakuussa 2018 ICE-junan raiteilta radan yli viritetyn vaijerin avulla.

Juna sai vaurioita mutta pysyi raiteilla. Mies toisti yrityksensä asettamalla raiteille betonilaattoja. Myös tämä yritys epäonnistui.

Mies oli jättänyt tekopaikalle arabiankielisen kirjeen, jossa ilmoitti tavoitteekseen tappaa niin paljon ihmisiä kuin vain mahdollista, Bild-lehti kertoo.

Itävaltalaisen Krone-lehden mukaan kyse on 50-vuotiaasta entisestä irakilaisesta sotilaasta, joka saapui pakolaisena 20 vuotta sitten. Hän on opiskellut Wienissä sekä työskennellyt turvallisuusalalla ja päässyt siinä yhteydessä käsiksi muun muassa suurten kauppakeskusten pohjapiirustuksiin.

 

Asiasta raportoi Pertti Rönkkö Saksasta.

Jukka Rahkonen ke 27.03. 15:11

Pääuutiset

blogit

Mikko Paunio

Deutsche Bankin johtava erotettu kahden tuhannen miljardin dollarin ESG-vastuullisuusportfolion hoitaja Desiree Fixler: "ESG kapitalismi on silkkaa huijausta ilmastokriiseineen ym."

ti 16.12. 17:04

Juha Ahvio

Taruissa on historiallista totuutta

pe 12.12. 23:28

Heikki Porkka

Suomalainen media on järkyttävän huono

la 27.09. 10:28

Petteri Hiienkoski

Onko suhteiden palauttaminen Venäjään mahdollista?

su 07.09. 18:20

Tapio Puolimatka

Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?

to 24.04. 11:23

videot