Blogi: Mikko Paunio, ti 02.08.2022 12:36

Uusi Suomi sensuroi - Taas: Klaus Schwabin Tomppeliherrat, Sri Lanka ja EU:n Vihreä siirtymä

Hyvä ystäväni lähetti minulle linkin vuoden 2016 Sri Lankan Talousfoorumin sivuille. Kyseinen talousfoorumi oli yksi Maailman Talousfoorumin (WEF) aluefoorumeista, jossa George Soros ja globaalitalouden muut toimijat suunnittelivat Sri Lankan vihreän inklusiivisen kestävän kehityksen, joka ei sitten ollut kovin kestävää, eikä inklusiivisuudesta ollut tietoakaan. Kokouksen akateemista profiilia kiillotettiin mm. sitouttamalla Harvardin yliopisto kokoukseen ja kutsumalla puhujaksi ilmastonmuutosaktivisti, rahan painamisen puolestapuhuja ja talousnobelisti Joseph E. Stiglitz. Kokouksen inklusiivinen visio ulottui vuoteen 2023, jolloin mannan piti sataa taivaasta ja makrotaloudellinen stabiilisuus piti vallitseman.

Viime kesäkuun lopussa Kansainvälinen valuuttarahasto teki vierailun maassa. Vierailun aikana sovittiin tulevista reformeista, joilla romahtanut makrotaloudellinen stabiilisuus palautetaan IMF:n myöntämällä lainalla.

Olen yli 30-vuoden ajan seurannut, tutkinut ja julkaissut tietoja maailman ylimmän eliitin maailmankuvan muodostuksesta. Esoteria ja okkultismi on rehottanut näissä piireissä viimeiset 50 vuotta Rooman Klubin kauhuraportin julkistamisesta lähtien.

Rooman Klubin perustaja Aurelio Peccei - ökyrikas italialainen industrialisti - oli okkultisti eli Tomppeliherra ja mm. Suomen Rooman Klubin liepeillä okkultismi on saanut vapaasti rehottaa. Esimerkiksi Suomen Rooman Klubin aktivisti ja Maailman Tulevaisuuden tutkimuksen Yhdistyksen silloinen puheenjohtaja Pentti Malaska (1934-2012) Brisbanen 1997 kokouksessa ennusti mm. ei-hiilipohjaisen uuden koneihmisen syntymisen ja että internetistä tulee globaalin tietoisuuden mullistavat kvanttiaivot.

Klaus Schwab antoi 1990-luvulla WEF:n ohjat Baca Granden taikurille Maurice Strongille (1929 - 2015). Maurice Strong on ollut kenties vaikutusvaltaisin YK:n piirissä toiminut globaalien ympäristöpoliittisten linjausten muotoilija. Hänellä oli Coloradon osavaltiossa esoteriaan ja okkultismiin omistettu luontotemppeli nimeltään Baca Grande, jossa hän näki uskonnollisia näkyjä ja kertoi niistä Daniel Wood nimiselle hämmästyneelle kanadalaiselle West-lehden toimittajalle vuonna 1990. Strongin vaimo Hanne uskoi edellisessä elämässään olleensa intiaani.

Maailman Talousfoorumin perustaja ja sen ylin pomo Klaus Schwab on vuodesta 2016 julkisesti Sveitsin ranskankielisen yleisradion TV-haastatteluissa ja viimeksi eliitin 2022 WEF:n vuosikokouksessa vaatinut, että meidän tavisten tietoisuus yhdistetään internettiin sijoittamalla aivoihimme mikrosiruja.

Klaus Schwabin ideologinen ykkösluutnantti meilläkin intelligentsijan piirissä palvottu Yuval Harari taas on BBC:n Hard Talk- ja CBS:n Sixty Minutes-ohjelmia myöten haastatteluissa kertonut, että ihmisiin sijoitetaan koronarokotuksin mikrosiruja, jotta eliitti voisi meitä taviksia paremmin valvoa.

Rokotuksin levitettäviä mikrosiruja ei ole olemassa, eikä myöskään ole olemassa aivoihin sijoitettavia implantteja, joita Schwab viittaamalla Facebook'n Mark Zuckerbergiin Sveitsin Yleisradion TV-haastattelussa 2016, voisi Schwabin mukaan olla tarjolla jo vuoden 2016 lopussa.

Heinäkuussa tänä vuonna Yuval Harari julistetaan huijariksi ympäri maailmaa ja mm. Tekniikka ja Talous-lehdessä 18.7.2022 hänen kerrotaan olevan "tarinankertoja" ja että hänen "kokonaisvaltaisessa maailmanselityksessään on melkoisia aukkoja" ja että "Harari levittää vaarallista tiedepopulismia".

Itse kirjoitin Schwabin ja Hararin Tomppeliherrahumpuukista jo viime kevättalvella tyhjentävästi ja postasin artikkelit mm. ystäväni professori Jouko Tuomiston Tiedefinkit Facebook-palstalle. Artikkelini aiheuttivat syvän radiohiljaisuuden.

Suomen kaksi kärkipoliitikkoa on valittu WEF:n 800 Nuoret johtajat koulutusohjelmaan. Heistä tulee kyseisen ohjelman alumneja, kun ovat osallistuneet opetukseen viiden vuoden ajan. Klaus Schwab on heidät Nuorten johtajien klubiinsa henkilökohtaisesti valinnut.

Englanninkielisessä Wikipediassa mainitaan WEF:n 2020 vuosikokouksen osallistujat. Nuori pääministerimme mainitaan ensimmäisenä. Seuraavat nimet mainitaan hänen jälkeensä:

"Ursula von der Leyen (president of the European Commission), Christine Lagarde (ECB president), Greta Thunberg (climate activist), Ren Zhengfei (Huawei Technologies founder), Kristalina Georgieva (managing director of the IMF), Deepika Padukone (Bollywood actress), George Soros (investor) and Donald Trump (president of the United States)."

Kokouksessa Donald Trump piti tulevaisuuteen uskoa luovan vihereskatologian vastaisen puheen ja George Soros oman sivutilaisuutensa illallisilla kertoi yleisölle, että Donald Trumpin saaminen pois näyttämöltä on nyt tärkein globaalipolitiikan tavoite.

EU:n Vihreän siirtymän isot lainsäädäntöpaketit (EU:n ilmasto- ja kiertotalouspaketti) noudattavat sanatarkasti englanninkielisen Wikipedian mainitsemia WEF:n Tomppeliherrojen vuoden 2015 jälkeen kokouksissa synnytettyjä ympäristölinjauksia.

Eniten minua ihmetyttää ja surettaa, että maailman johtajat ovat ottaneet tosissaan Tomppeliherrojen tarinankerronnan jo vuosikymmenien ajan. Ehkä kuitenkin vielä enemmän minua ihmetyttää se, että Suomenkin evankelisluterilaisen kirkon isät ovat menneet halpaan uskoessaan Tomppeliherrojen tarinankerrontaan.

Viitteet:

http://srilankaeconomicforum.org/

https://www.imf.org/en/News/Articles/2022/06/30/pr22242-imf-staff-concludes-visit-to-sri-lanka

https://www.clubofrome.org/publication/the-limits-to-growth/

https://www.bbc.co.uk/programmes/w3cszc1p

https://www.facebook.com/100000383782819/videos/668224137554875/

https://www.youtube.com/watch?v=DWaxDh9SfuU

https://www.youtube.com/watch?v=GmmPVipAAio

https://twitter.com/Harriso45433397/status/1505042983351029764?fbclid=IwAR3IZ6AuvBUey0fM9DjqsnHtXLydNPtpVstM_cAEp1y9BMu1T5p43IFzf7khttps://

www.hs.fi/kulttuuri/art-2000005847181.html?share=a19abef5c0c4ddd56124621144f8f98b&fbclid=IwAR1a-UweD-mqnYGKD-wMkGG5dicibTKAvFSqEbTFMIRhl9AwilH4bsikLgEhttps://

www.weforum.org/people/yuval-noah-harari

https://www.tekniikkatalous.fi/uutiset/pahimmillaan-vaarallista-tiedepopulismia-maailman-myydyimpiin-tietokirjailijoihin-kuuluva-yuval-noah-harari-saa-tutkijalta-kovaa-kritiikkia-tarinankerronnastaan/f30bdefc-b7e7-4dfb-97a1-c2d9ac30a675

https://books.google.fi/books?id=-9Hm7kfp1RAC&pg=PA229&lpg=PA229&dq=pentti+malaska+brisbane+internet&source=bl&ots=5Z3qWc9A0u&sig=ACfU3U1JANuAscSZFmbY7b4jfGTG3_1RRg&hl=fi&sa=X&ved=2ahUKEwiC9aqH3af5AhVriIsKHTIoDesQ6AF6BAgNEAM#v=onepage&q=pentti%20malaska%20brisbane%20internet&f=false

Mikko Paunio ti 02.08. 12:36

Mikko Paunio

Kirjoittaja on helsinkiläinen terveydenhuollon erikoislääkäri ja Helsingin yliopiston epidemiologian dosentti. Hän oli SDP:n jäsen vuodesta 1977, kunnes liittyi Perussuomalaisiin 2021. Hänen työnantajiaan on vuosien varrella olleet mm. Helsingin yliopisto, Euroopan Unionin komissio ja Maailmanpankki.

tuoreimmat

Klaus Schwabin ja Thierry Malleretin kyyninen "Suuri Kertomus" on kauhistuttavan "Suuren Resetin" toimeenpano-ohjelma

ti 19.09. 16:25

Helsingissä edessä kova SOTE-palveluiden kulukuuri - Osin ylimitoitettujen, räätälöityjen, priorisoitujen ja vammaisia räikeästi syrjivien maahanmuuttajien SOTE-palveluihin ei leikkauksia

ke 06.09. 08:23

Jippii, pääsin Helsingin Sanomien pääkirjoitukseen

ti 22.08. 17:56

Saksan AfD-puolue julistautunut rauhanpuolueeksi ja julisti hiljan Magdeburgin puoluekokouksessa: "EU on epäonnistunut kaikessa"

su 20.08. 15:26

Komissaari Jyrki Katainen oli Maailman Talousfoorumin pähkähulluuden aulis lakeija

pe 18.08. 17:00

EU-politiikkaohjelman lähetekeskustelu Perussuomalaisten puoluekokouksessa 12.8. - Pyydetty puheenvuoroni Ville Tavion johdantopuheenvuoron jälkeen

su 13.08. 11:44

Vihreiden puheenjohtajan Sofia Virran räyhäantirasismi on tarkoituksellista - Taustalla on halu kriminalisoida kansallisvaltion puolustaminen

pe 11.08. 17:11

Atomipommin isä Robert Oppenheimer ja perheemme hyvä ystävä Fred Singer

ma 07.08. 17:36

Maailman Talousfoorumi on vaarallinen umpihullujen kerho - Yuval Hararin Homo Deus kirja tarkastelussa

la 29.07. 16:51

Michael Shellenbergerin 7.3.2023 USA:n kongressille Sensuuriteollisesta kompleksista antaman todistuksen tiivistelmä - Lonkerot ulottuvat kaikkialle länsimaihin

ke 19.07. 16:33

blogit

Vieraskynä

Alistamisemme menetelmät

ma 08.08.2022 23:48

Juha Ahvio

Presidenttiehdokkaiden turvallisuuspolitiikka

pe 22.09.2023 00:24

Professorin Ajatuksia

Yle teki diasarjan, mutta miksi niin moni seikka unohtui?

to 13.05.2021 20:23

Marko Hamilo

Ydinvoimaa, talouskasvua ja teollisia työpaikkoja

ti 28.03.2023 20:22

Jukka Hankamäki

Kotouttaminen ei tunnu onnistuvan

ke 18.11.2020 16:56

Petteri Hiienkoski

Vaihtoehdot moninapaisessa maailmassa

ti 06.06.2023 16:58

Tapio Holopainen

Mistä on pienet getot tehty?

ma 27.08.2018 23:18

Laura Huhtasaari

Jolla on korvat, se kuulkoon

ke 23.08.2023 20:50

Petri Kaivanto

Vallankaappaus

ke 14.06.2017 09:13

Henna Kajava

Valtuustoaloitteeni mamujen 43 äidinkielen opetuksen lopettamiseksi verovaroilla Espoossa

su 15.01.2023 14:49

Piia Kattelus

Hallitsematon maahanmuutto ja liittoutumispolitiikka ovat nostaneet terrorismin uhkaa Suomessa

ke 17.01.2018 08:44

Henry Laasanen

Kirja-arvio: Seksuaaliutopia - Feministien sota sivistystä vastaan

ke 29.05.2019 09:00

Arto Luukkanen

Punavihreä hallitus komentaa! Maakuoppaan mars!

la 25.02.2023 13:58

Mika Niikko

Suvaitsevaisuuden kirjavat käsitteet

su 13.09.2020 23:07

Musta Orkidea

Vieraskynä: Kirje eräältä äidiltä

pe 08.02.2019 13:23

Mikko Paunio

Klaus Schwabin ja Thierry Malleretin kyyninen "Suuri Kertomus" on kauhistuttavan "Suuren Resetin" toimeenpano-ohjelma

ti 19.09.2023 16:25

Heikki Porkka

Pois alta, täältä tulee pakkovalta - poltetaanko kirjoja, tuomitaanko edesmenneitä?

to 03.08.2023 15:45

Tapio Puolimatka

Lasten vai aikuisten oikeudet

ma 21.08.2023 19:21

Olli Pusa

Maahanmuuton seuraukset

to 28.09.2023 21:59

Alan Salehzadeh

Ei shariaa länteen, vaan länsimaiden tasa-arvoinen lainsäädäntö muslimimaihin

ti 12.06.2018 11:53

Janne Suuronen

Rikkaat rikastuvat ja köyhät kituuttavat

ti 18.08.2020 10:15

Reijo Tossavainen

Auta avun tarpeessa

to 19.03.2020 07:33

Pauli Vahtera

Olisinko yrittäjä, enkä palkansaaja

su 25.10.2020 22:57

Timo Vihavainen

Häpeänsä kullakin

ke 19.07.2023 21:26

Matti Viren

Odotellaan vuotta 2023

la 14.08.2021 23:44