5th circuit court, eli Yhdysvaltojen vetoomustuomioistuin, joka vastaa suomalaisittain lähinnä hovioikeutta, kumosi Bidenin hallinnon laittoman rokotepakon, jolla olisi pakotettu kaikki työnantajat pakkorokottamaan kaikki työntekijänsä. Bidenin hallinnon laiton määräys on perustuslain vastainen ja sitä ei tämän tuomion jälkeen tarvitse yhdenkään työnantajan noudattaa.
Asia tietysti etenee aikaan myös korkeimpaan oikeuteen - jossa asialle julistetaan lopullinen lainoppineiden kanta. Bidenin hallinto on tiennyt koko ajan että heidän antamansa rokotepakko on laiton, mutta he ovat tehneet sen silti - perustuslaista välittämättä. Kuulostaako jotenkin tutulta? Onko Suomessakin samanlainen laittomuutta harjoittava hallinto vallassa? Voiko perustuslakia kerta toisensa jälkeen tulkita miten ikinä vallassaoleva taho haluaa? Onko perustuslailla enää mitään absoluuttista merkitystä?
Saattaa olla että Yhdysvallat on viimeinen paikka jossa perustuslaki vielä tarkoittaa jotain ja juuri siksi siellä on asiasta kaikkein kovin taistelu.
Li Andersson ja Petteri Orpo - notkeaselkärankaiset
ma 16.05. 19:32WEF:n Klaus Schwabin ja Yuval Hararin humpuukiajattelu esti terveysviranomaisia saavuttamasta korkeaa koronarokotuskattavuutta ympäri maailmaa
su 15.05. 13:00Riittävän ajoissa pois EU:sta
pe 13.05. 12:27Putin Hitlerin saappaissa
ti 10.05. 11:12Michael Rectenwald: Mitä on Suuri uudelleenkäynnistys (the Great Reset)?
ma 09.05. 09:05