Myytti maapallon ylikansoituksesta perustuu ikiwanhaan 1700-luvun lopulla Thomas Malthusin esittämään - ja sittemmin virheelliseksi osoittautuneeseeen - luuloon maapallon resurssien riittämättömyydestä yhä kasvavalle ihmisväestölle.
Malthus ei ilmeisen negatiivisen ihmiskäsityksensä vuoksi huomioinut sitä todeksi osoittautunutta seikkaa, että ihmisten lukumäärän kasvu johtaa yltäkylläisyyteen, ihmisten kekseliäisyyden ja lisääntyvän tiedon ansiosta.
Mikäli ihmisiä on paljon ja ihmiset saavat elää tyranniasta vapaina, ihmisten lukumäärän kasvu johtaa yhä suurempaan yltäkylläisyyteen. Faktat osoittavat näin tapahtuneen, punavihreistä luuloista ja ihmisvihamielisistä aatteista huolimatta.
Kaikki somalien saamat sosiaaliset tulonsiirrot ja heidän järjestöjensä saamat tuet ja niille julkisen vallan antamat projekti- ja henkeavustukset sekä järjestöjen perusrahoitus suurennuslasin alle
su 07.12. 15:54
Utopiahaaveet ovat jälleen kariutuneet
pe 14.11. 19:17
Suomalainen media on järkyttävän huono
la 27.09. 10:28
Onko suhteiden palauttaminen Venäjään mahdollista?
su 07.09. 18:20
Onko sukupuoli-identiteetti-ideologiasta tullut uusi valtionuskonto?
to 24.04. 11:23